AAT İhalesi

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde arıtma tesisinin ihalesi 15 Ekim Salı günü yapılacak.

Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Kömeç: “Kastamonu OSB’deki yapı dolayısıyla biyolojik ve kimyasal bir arıtma tesisi olacak. İhale kamuoyuna açık yapılacak. Herkes katılıp takip edebilir. Arıtma Tesisi ile ilgilenmediğimiz konusunda beyanatlarda bulunulmuş. Bu doğru değil. Biz uzun bir süredir bu çalışmayı yürütüyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Talip Köse: “ihale yapıldıktan sonra ihaleyi kazanan firmanın 2 yıl gibi bir süre içerisinde arıtma tesisini tamamlaması gerektiğini belirtti ve “Çalışmalar bizim kontrolümüzde yürütülecek. Verilen süreden daha kısa bir zaman dilimi içerisinde tesisin tamamlanmasını sağlamak için çaba sarfedeceğiz” diye konuştu.

 

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde arıtma tesisinin ihalesi 15 Ekim Salı günü yapılacak. OSB Yönetim Kurulu üyeleri Ayhan Kömeç ve Talip Köse, dün düzenledikleri basın toplantısıyla ihale süreci hakkında bilgi verdi.

Ayhan Kömeç, Sanayi Bakanlığı tarafından ihalesi yapılacak arıtma tesisi hakkında “İhale 15 Ekim Salı günü saat 10.00’da gerçekleşecek. Kamuoyunda sanki Arıtma Tesisi ile ilgilenmediğimiz konusunda beyanatlarda bulunulmuş. Bu doğru değil. Biz uzun bir süredir bu çalışmayı yürütüyoruz” dedi.

İhalede gözlemci olarak bulunacaklarını da söyleyen Ayhan Kömeç, “Buzdağının görünmeyen kısmı yok. İhale sonuçlandığında tekrar basın açıklaması yaparak, bilgi vereceğiz. Kastamonu’daki OSB’deki yapı dolayısıyla biyolojik ve kimyasal bir arıtma tesisi olacak. İhale kamuoyuna açık yapılacak. Herkes katılıp takip edebilir” dedi.

Talip Köse ise ihale yapıldıktan sonra ihaleyi kazanan firmanın 2 yıl gibi bir süre içerisinde arıtma tesisini tamamlaması gerektiğini ifade ederken, “Çalışmalar bizim kontrolümüzde yürütülecek. Verilen süreden daha kısa bir zaman dilimi içerisinde tesisin tamamlanmasını sağlamak için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

OSB’de çevre mühendisi olarak görev alan Mahir Yıldızoğlu ise yapılacak olan arıtma tesisinin günlük bin metreküp kapasiteli olacağını ifade etti.

Yıldızoğlu, “Arıtma Tesisi’nin yapımında müteahhide verilen yasal süre  2 yıl. Hedefimiz en hızlı bir şekilde OSB’ye teslim edilmesidir. Arıtma Tesisi tasarlanırken evsel ve endüstriyel nitelikli atıklar olarak ayrıldı. OSB’deki istihdam sayısı ve firmaların ne kadar istihdamı olacağını tespit etmeye çalıştık. Bunlar tespit edildi. Firmaların faaliyetlerinde yer alan atık su miktarı, kirlilik düzeyleri tespit edildi. Bununla ilgili de tasarım oluştu.  Arıtma Tesisimiz günlün bin metreküp kapasitededir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bu durumu kağıt üzerinde anlattık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunarak onay aldık. Sanayi Bakanlığına projelerimiz sunuldu ve değerlendirildi” dedi.

Kastamonu OSB’de şu anda günlük atık miktarının ise 700-800 metreküp civarında olduğu öğrenildi.

Yorum yaz